неділя, 25 лютого 2018 р.

Перевірка на плагіат

Бібліотека Козелецького коледжу ветеринарної медицини Білоцерківського національного аграрного університету здійснює перевірку на виявлення збігів/ідентичності/схожості в текстах. 

UNICHEK (раніше UNPLAG) ― це сервіс з перевірки робіт на ознаки плагіату, який вчасно надає підтримку своїм користувачам та може адаптувати систему відповідно до потреб навчальних закладів.
Створений українськими розробниками у 2014, він може використовуватись онлайн або інтегруватись з навчальними системами ВНЗ (так звані learning management systems). Серед них – Moodle, Canvas, Blackboard, Schoology, Google Classroom та інші.
Наразі сервісом користуються більш ніж 50 українських університетів. Навчальні заклади США, Іспанії, Бельгії та інших країн світу також перевіряють роботи з Unicheck.
Які переваги має сервіс? Серед найвагоміших – зручний функціонал; можливість порівнювати роботи з інтернет-джерелами, власною академічною базою закладу та усіма документами в його обліковому записі; здійснення пошуку в роботах, що написані українською, англійською, французькою та багатьма іншими мовами.


Плагіат — привласнення авторства на чужий твір науки, літератури, мистецтва або на чуже відкриття, винахід чи раціоналізаторську пропозицію, а також використання у своїх працях чужого твору без посилання на автора (Великий тлумачний словник сучасної української мови. — К.; Ірпінь; ВТФ «Перун», 2005. С. 977).
Юридичне визначення цього терміна вперше з'явилося в українських нормативних документах лише в липні 2001 року в новій редакції Закону України «Про авторське право і суміжні права».
В освітньо-науковій сфері плагіат найчастіше виражається в публікації під власним іменем чужого тексту або у запозиченні фрагментів чужого тексту без зазначення джерела запозичення.

Загалом, плагіат можна поділити на три основні типи:
  • Копіювання чужої наукової роботи, чи декількох робіт та оприлюднення результату під своїм іменем.
  • Створення суміші власного та запозиченого тексту без належного цитування джерел.
  • Рерайт (перефразування чужої праці без згадування оригінального автора). Цей тип плагіату, якщо він зроблений більш-менш досконало на сьогодні важко виявити технічними засобами пошуку плагіату (програмами антиплагіату).

Правила цитування
Цитування має використовуватися у всіх випадках, коли в роботі використовуються дані, взяті зі сторонніх джерел, а не отримані або створені безпосередньо автором. Порушення вказаних нижче правил і їх недотримання має розцінюватися як плагіат:
  • якщо думка автора наводиться дослівно, то її слід взяти в лапки;
  • якщо цитується великий уривок тексту, то він може не братися в лапки, натомість — виділяється або відбивається від решти тексту певним способом (набирається іншим кеглем, шрифтом, накресленням, відбивається від основного тексту більшими абзацними відступами тощо);
  • допускається скорочення цитати, яке не веде до викривлення думки автора. Місце скорочення має бути відзначене в цитаті квадратними дужками з трикрапкою всередині;
  • допускається перефразування цитати, зміна словоформ чи відмінків певних слів. В такому разі, цитата в лапки не береться, але в квадратних дужках обов'язково ставиться посилання на джерело (його порядковий номер зі списку використаної літератури, який додається до роботи);
  • в списку використаної літератури завжди слід вказувати навіть ті джерела, які використовувалися під час підготовки роботи і вивчення теми, навіть якщо прямих посилань чи цитувань цих джерел в роботі нема.

Академічна доброчесність означає, що в процесі навчання чи досліджень, студенти, викладачі та науковці керуються, передусім, принципами чесності, чесної праці та навчання. Плагіат, списування, несанкціоноване використання чужих напрацювань є неприйнятним і жодним чином не толеруються в спільноті.

Оригінальність тексту — це поняття, протилежне плагіату. Чим більше плагіату в тексті, тим менше його оригінальність і навпаки - чим менше плагіату, тим унікальність даного тексту вища. Справедливою є наступна формула:

            % плагіату + % оригінальності = 100%

Наприклад, якщо програма перевірки рівня плагіату (антиплагіат) показує, що оригінальність певного тексту становить 70%, це означає, що 30% цього тексту - неоригінальні. Тобто з точки зору програми перевірки 30% у цьому випадку - плагіат.

Посібник підготовлено в рамках реалізації проекту Східноукраїнського Фонду соціальних досліджень «Академічна культура українського студентства: основні чинники формування та розвитку» за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Перевірити текст на унікальність можна кількома способами:
  • за допомогою спеціальних програм;
  • за допомогою сайтів, які надають такі послуги.

Програмне забезпечення для перевірки наукових текстів на плагіат: інформаційний огляд / автори-укладачі: А. Р. Вергун, Л. В. Савенкова, С. О. Чуканова ; редколегія: В. С. Пашкова, О. В. Воскобойнікова-Гузєва, Я. Є. Сошинська ; Українська бібліотечна асоціація. – Київ : УБА, 2016.  new
У інформаційному огляді подано короткі характеристики найбільш відомих і розповсюджених програмних продуктів щодо виявлення у текстах плагіату та запозичень. Розглядаються безкоштовне та комерційне антиплагіатне програмне забезпечення.

Програми для перевірки тексту на унікальність:
1) Viper - провідна перевірка плагіату, яка, використовуючи свій асортимент потужних функцій, допоможе вам перевірити плагіат та дублювання вмісту у вашій роботі. Від окремих студентів до викладачів та установ.
2) DupeFree Pro - інструмент, що дозволяє порівняти два тексти. З його допомогою можна легко виконаєте перезапис, а також перевірити, чи відповідає відсоток схожості з вимогами до проекту. Завдяки інтерфейсу програми, можна завантажити як змінений документ, так і оригінал. Вихідна версія буде побачена зліва, а змінена справа. Подібне доповнення здатне порівняти кілька документів і виділити в двох варіантах ідентичні фрагменти. Відсоток копій в матеріалі буде видно внизу невеликого екрану. Також будуть підраховані абзаци, слова і пропозиції, що містяться в документі. Користувач може дізнатися, яка щільність ключових слів в його проекті.

Онлайн сервіси перевірки на плагіат.

Подібних сервісів десятки, якщо не сотні. Всі вони працюють з різними параметрами перевірки, з різними можливостями та умовами.
Найцікавіші сервіси, якими користуються більшість перевіряючих:

1) http://copyscape.com/ - Напевно, найперший і найвідоміший сервіс для перевірки унікальності тексту, який активно використовується як іноземними фахівцями, так і тими, хто працює на ринку СНД. Система умовно-безкоштовна і має ряд обмежень для безкоштовних аккаунтів:
- кількість запитів з 1 IP обмежена;
- можна переглянути лише 10 перших результатів за збігами.

2) https://plagiat.pl/enПольська система Антиплагіат.  Перевірка здійснюється онлайн, із завантаженням документа, але з обмеженням його довжини. Перевіряє тексти українською мовою, російською мовою (багато українських ВНЗ зараз співпрацюють з цією фірмою, купують її систему і встановлюють у себе). 

3) StrikePlagiarism.com  антиплагіатна інтернет-система, яка автоматично перевіряє оригінальність тексту. У системи простий і зручний для користування інтерфейс. Документи можна завантажувати в систему в багатьох популярних форматах (DOC, ODT, TXT, PDF), відсутні обмеження на обсяг документу. Текст порівнюється з ресурсами інтернету та базою даних системи.

4) PlagiarismCheck розроблена в 2011 році і з тих пір обслуговувала понад 77 000 користувачів з 72 країн світу.


  

Немає коментарів:

Дописати коментар